[googlede3b7dd05041dfaa.html]

To jest pewne. Pierwsze lokale czynszowe w programie Mieszkanie Plus powstaną w Jarocinie

11.2016

 

 

mieszkanieplus1 111

 

Podczas spotkania gości w Polskim Radiu informacje te potwierdził Włodzimierz Stasiak - wiceprezes BGK Nieruchomości, który odniósł się w swojej wypowiedzi do budowy przez inwestora w Jarocinie (TBS) 400 mieszkań pod klucz o powierzchni użytkowej do 55m2 (koszt inwestycji to ok. 52 mln zł, w tym udział SP stanowić ma 9 mln zł).

Wspólnie planowane przedsięwzięcie gminy Jarocin oraz BGK, a dokładnie Funduszu Municypalnego będącego w zarządzie TFI BGK) stanowi element programu Mieszkanie Plus. Dzieje się tak z uwagi na realizację kryteriów tego programu, jak również ze względu na przyczynienie się do zwiększenia liczby mieszkań dostępnych cenowo dla rodzin w Polsce, z wariantem dojścia do własności. Z kolei podczas konferencji prasowej, Jerzy Wolski – prezes jarocińskiego TBS podkreślił zainteresowanie, jakim cieszy się planowana inwestycja budowy mieszkań na wynajem wg założeń programu Mieszkanie Plus także wśród mieszkańców spoza Jarocina (wpłynęło około 400 wniosków, przy czym 40 to wnioski najemców niebędących mieszkańcami Jarocina).

 

Partnerzy realizacji programu Mieszkanie Plus

W połowie listopada 2016 r. jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Fundusz Municypalny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (Fundusz Municypalny FIZ AN – utworzony z inicjatywy BGK i administrowany przez TFI BGK – będący długoterminowym inwestorem finansowym uczestniczącym we współfinansowaniu inwestycji w nieruchomościach realizowanych przez gminy lub spółki im podległe) podpisali umowę inwestycyjną, która dotyczy pierwszego etapu budowy czynszowych lokalu z przeznaczeniem na wynajem, reguł finansowania inwestycji, okresu 25 lat na spłatę przez JTBS zobowiązań, wsparcia przez gminę Jarocin dla realizacji tego programu, utworzenia spółki celowej do wykonania danego zadania. Do spółki tej partner samorządowy wniesienie wkład w postaci nieruchomości gruntowej, a dokładniej gmina Jarocin przeznaczyła około 9ha, zaś Fundusz Municypalny FIZ AN wkład pieniężny wynoszący 36 mln zł.

 

Dokładniejsze info o lokalach z programu Mieszkanie Plus

W początkowej fazie inwestycji – tj. budowy mieszkań czynszowych gmina Jarocin wniesie tylko nieruchomość gruntową, zaś wkład pieniężny pochodzić ma z Funduszu. Później finansowanie maleje z zaangażowaniem w tym zakresie samorządu lub podmiotu wykonującego inwestycję poprzez wykupywanie udziałów w funduszu z zamiarem uzyskania własności nieruchomości. Planowany początek inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus to grudzień br a zwieńczenie ma nastąpić do września 2018 roku. Prace podzielone zostały na etapy: pierwszy 258 lokali w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce oraz w Siedleminie, drugi: 150 mieszkań w Potarzycy, Łuszczanowie i przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Przewiduje się lokale dwu – i trzy pokojowe usytuowane w zabudowie segmentowej, o powierzchni użytkowej 35,6 m2 i 55,1 m2, z zapewnieniem indywidualnego ogrzewania gazowego oraz stawką czynszu 11 zł za 1m2 w Jarocinie i od 10 zł do 10,50 zł za 1m2 w okolicach.

 

Uczestnictwo w programie Mieszkanie Plus

Uczestnictwo w programie Mieszkanie Plus w Jarocinie obwarowane jest wymogami, do których zostało zaliczone: złożenie wniosku przez osobę bez tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej miejscowości, wykazanie możliwości terminowego uiszczania czynszu, wpłacenie kaucji do 12 – krotności czynszu (nawet do 7 tys. zł w przypadku większych lokali), umowa najmu zawierana na 25 lat (z możliwością przedłużenia tej umowy lub wykupienia mieszkania na własność).

 

Przekształcenia pro Mieszkanie Plus

Oprócz terenowych inwestycji zmiany przewidywane są strukturze i organizacji głównego uczestnika tego przedsięwzięcia. Otóż Włodzimierz Stasiak - wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości przekazał wiadomość, że mają być podjęte działania służące koncentracji kompetencji odnośnie wsparcia jednostek samorządu terytorialnego. W związku z tym zakłada się, by BGK działał pod skrzydłami Polskiego Funduszu Rozwoju pod nazwą PFR Nieruchomości. Do projektów pilotażowych programu Mieszkanie Plus (filar Narodowego Programu Mieszkaniowego) mają należeć projekty dotychczas przygotowywane przez Fundusz Municypalny oraz przez BGK Nieruchomości. Mieszkania powstałe w gminie Jarocin stanowić mają pilotaż w ramach programu Mieszkanie Plus zdaniem Piotra Linke - prezesa Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież