[googlede3b7dd05041dfaa.html]
d
d

Premier RP nt programu Mieszkanie Plus

06.2016

 

 

mieszkanie+

 

Główne założenia programu Mieszkanie Plus zaprezentowane zostały na konferencji prasowej zorganizowanej w czerwcu br., podczas której szef rządu polskiego zaprezentował stanowisko.

Zgodnie z zapowiedziami istotne znaczenie przedstawia udzielenie pomocy podstawowej jednostce w państwie. Z uwagi na to program Mieszkanie Plus „jest realnym wsparciem dla polskich rodzin, ale także dla tych wszystkich, którzy dzisiaj chcieliby myśleć o założeniu rodziny. Chcieliby myśleć o tym, żeby ustabilizować sobie życie, ale nie stać ich na mieszkanie.” – mówiła premier Beata Szydło.

Więcej nt programu Mieszkanie Plus

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom mieszkaniowym, zasadniczo Mieszkanie Plus ma być programem mieszkaniowym o charakterze powszechnym. Zdaniem premier „Mieszkanie Plus to program skierowany do wszystkich Polaków”. Podlega uwzględnieniu sytuacja osób samotnych, jak i klasy średniej, rodzin wielodzietnych bez względu na wiek.

O budowie programu Mieszkanie Plus

Program mieszkaniowy Mieszkanie Plus opierać się ma na 3 filarach:

  • Narodowy Fundusz Mieszkaniowy - budowa mieszkań na gruntach Skarbu Państwa;
  • wsparcie obszaru budownictwa społecznego;
  • wsparcie oszczędzania ze względu na cele mieszkaniowe w zakresie IKM (Indywidualnych Kont Mieszkaniowych).

O filarach programu Mieszkanie Plus

O ile sama konstrukcja programu mieszkaniowego będzie złożona, o tyle nie każdy filar programu Mieszkanie Plus będzie miał równorzędne znaczenie. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy – zdaniem premier – „To będzie fundusz, który będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze.” Premier Beata Szydło zajęło stanowisko w sprawie obciążeń finansowych mieszkań na wynajem: „Zakładamy, że koszt wynajmu tego mieszkania wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności.”

 

mieszkanie+

 

Preferencje podmiotowe programu Mieszkanie Plus

Jak podkreślono wcześniej, szczególna waga Mieszkania Plus przypadnie dla rodzin wielodzietnych. Według stanowiska premier Beaty Szydło, przyznawana punktacja powiązana będzie z liczbą dzieci a dochody wpływać będą tylko i wyłącznie na okres oczekiwania na mieszkanie.

Organizacja programu Mieszkanie Plus

Utworzony w drodze ustawy Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie gromadzić nieruchomości z przeznaczeniem pod realizację budownictwa mieszkaniowego. Narodowy Operator Mieszkaniowy zajmować się ma inwestycjami oraz zarządzaniem utworzonym zasobem.

Najem a Mieszkanie Plus

Program mieszkaniowy – Mieszkanie Plus ma dostarczyć mieszkań dostępnych cenowo na najem czy też najem z opcją docelowego nabycia własności, co odniesie wpływ na wzmożoną mobilność społeczeństwa.

Obszar budownictwa społecznego programu Mieszkanie Plus

Wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego stanowić ma uzupełnienie programu mieszkaniowego. Zakłada się dofinansowanie wniosków samorządów na poziomie 35-55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Preferencyjne kredyty na budowę społecznych mieszkań czynszowych udzielać ma Bank Gospodarstwa Krajowego następującym podmiotom: samorządom, spółkom gminnym i towarzystwom budownictwa społecznego. Dotacja w wysokości 20% kosztów inwestycji to nowy instrument wsparcia dla gmin realizujących razem z inwestorami przedsięwzięcie budowy mieszkań charakteryzujących się niskim czynszem i określeniem docelowej grupy osób, w szczególności ze względu na dochód. Chodzi tu o zwłaszcza o towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe, deweloperów.

 

mieszkanie+

 

Oszczędzanie a program Mieszkanie Plus

Środki na zakup lub remont nieruchomości gromadzone być mają przez uczestników programu Mieszkanie Plus na tzw. subkontach mieszkaniowych IKM (Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych). Premier Beata Szydło wyraża stanowisko o znaczeniu dla Polaków filaru programu Mieszkanie Plus – oszczędzanie na cele mieszkaniowe: „Chcemy żeby mieli szanse na mieszkanie i na myślenie o bezpiecznej przyszłości dla swoich rodzin i dla siebie.” Zaznacza się przy tym dopełnienie oszczędności w postaci premii od państwa, z których skorzystają właściciele mieszkań chcących poprawić ich standard.

Komentarze  

zainteresowany
#1 zainteresowany 2016-11-16 19:23
mieszkanie plus może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla polskich rodzin, których nie stać na zakup mieszkania na rynku
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież